اخبار برگزیده

کد خبر:278620
پ
رسولی
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

قیمت کودهای پایه تا یکسال آینده افزایش نخواهد داشت

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از عدم افزایش قیمت انواع کودهای پایه و یارانه‌ای همچون فسفاته و پتاسه تا یکسال آینده خبر داد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی از عدم افزایش قیمت انواع کودهای پایه و یارانه‌ای همچون فسفاته و پتاسه تا یکسال آینده خبر داد.

 

*** رشد ۵.۵ برابری نرخ کودهای فسفات و پتاس در اثر تبدیل نرخ ارز

 

به گزارش صنعت پرس، حمید رسولی با بیان اینکه در تبدیل ارز رسمی به نیمایی نرخ کودهای فسفات و پتاس ۵.۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد، اظهار داشت:

در حوزه کودهای فسفاته و پتاسه نرخ ارز از رسمی به نیمایی تغییر یافت که علیرغم سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی باعث افزایش قیمت در این محصولات شد اما وزارتخانه متبوع برای حمایت از کشاورزان به دنبال کمک و جبران بود تا خریدشان افزایش پیدا کند.

پیش از تبدیل نرخ ارز، قیمت کود فسفات و پتاس اگر ۱۰۰ هزار تومان بود، اکنون به ۵۰۰ هزار تومان و برخی کودها ۲۳۰ هزار تومانی به ۴۷۰ هزار تومان رسیده و افزایش نرخ بیش از این میزان نبوده است.

 

*** افزایش نرخ کود اوره کمتر از ۲۰ درصد

 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی درباره قیمت کود اوره در سال جاری، گفت:

قیمت هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود اوره از ابتدای دی ماه و پس از ۱.۵ سال کمی افزایش یافت و به قیمت ۶۵ هزار تومان به دست کشاورزان می‌رسد که کمتر از ۲۰ درصد نسبت به سال ۹۸ رشد را نشان می‌دهد.

سال ۹۸ قیمت هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود اوره ۵۵ هزار تومان بود یعنی هر کیلوگرم کود اوره نسبت به سال پیش تنها ۲۰۰ تومان افزایش داشته که نسبت به سایر نهاده‌های کشاورزی کمترین میزان رشد را داشته است.

 

وی ۷۰ درصد کود مصرفی کشور را کود اوره دانست و اظهار داشت:

اکنون ۲۳ درصد قیمت تمام شده کود اوره را کشاورزان و ۷۷ درصد را دولت می پردازد یعنی بخش عمده قیمت کود اوره یارانه‌ای است.

 

*** تجدید فروش اعتباری کود به کشاورزان

 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزان با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی علاقمند به افزایش قیمت نهاده‌های تولید نیست، گفت:

سال ۹۹ نیز پتروشیمی‌ها قیمت را بالا بردند اما دولت اجازه نداد این افزایش قیمت شامل کشاورزان شود.

هر کیلوگرم کود اوره در پتروشیمی‌ها ۲۳۰ هزارتومان به فروش می رسد که با هزینه حمل و نقل و انبارداری یک کیسه کود اوره بیش از ۲۶۰ هزارتومان برای دولت تمام می‌شود، اما همین کود با نرخ ۶۵ هزارتومان به دست کشاورزان می‌رسد یعنی دولت روی هر کیسه کود بیش از ۲۰۰ هزارتومان یارانه به کشاورزان می‌دهد.

 

رسولی با بیان اینکه افزایش قیمت نهاده‌ها روی تولید اثرگذار است، عنوان کرد:

فروش اعتباری کود به کشاورزان که سال‌های قبل با کمک سیستم‎های نظارتی متوقف کرده بودیم به طور مجدد در دستور کار قرار گرفته است.

 

*** اقدامات دولت برای حمایت کشاورزان در دسترسی به کود

 

وی درباره اقدامات دولت برای حمایت کشاورزان در دسترسی به کود، اظهار داشت:

در بخش دیگر اقدامات دولت «کشاورز کارت» با بیش از دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در مرحله اول برای خرید کود با کارمزد پایین و پرداخت تسویه حساب یکساله در اختیار کشاورزان قرار گرفت تا بتوانند کودهای فسفات و پتاس مورد نیاز خود را تامین کنند.

این سقف تسهیلات برای هر کشاورز ۲۰ میلیون تومان با کارمزد ۱۲ درصد است و البته این وام بدون توجه به وام‌های قبلی کشاورزان تخصیص می‌یابد یعنی اگر کشاورزی به سیستم بانکی بدهکار باشد می‌تواند از کشاورز کارت بهره‌مند شود.

 

رسولی در مورد اینکه این اقدام به منظور افزایش قدرت خرید کشاورزان است تا از کاهش مصرف جلوگیری شود، گفت:

قیمت کودهای فسفات و پتاس در کشاورز کارت با تبدیل ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی به حدود ۱۵ هزا رو ۸۰۰ تومان آن زمان در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد که در واقع سوبسید داده می‌شود.
زیرا اکنون نرخ ارز نیمایی در بازار ۲۳ هزار تومان محاسبه می‌شود، اما ما براساس دلار ۱۵ هزار و ۸۰۰ محاسبه و به کشاورزان تحویل می‌دهیم.

اکنون توزیع کودهای ترکیبی ارزان قیمت یعنی ترکیب کودهای آلی با کودهای فسفات و پتاس را تعریف کردیم تا این کودها با قیمت مناسب و با کیفیت بالا به دست تولیدکنندگان برسد به طور مثال قیمت هر کیسه کود سوپرفسفات ساده ۱۸۰ هزار تومان است.

 

*** رشد ۳۰ درصدی مصرف کود اوره

 

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزان در پایان درباره مصرف کودهای پایه با توجه به افزایش قیمت‌ها، اظهار داشت:

مصرف کود اوره سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ نزدیک ۳۰ درصد افزایش و نسبت به میانگین ۱۰ ساله بیش از ۴۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

با توجه به افزایش نرخ کودهای فسفات و پتاس وارداتی، مصرف این دو نوع کود کمی کاهش یافته است، اما تلاش داریم برای کشت بهاره با کودهای ارزان قیمت این کاهش مصرف را جبران کنیم به طور مثال هر کیسه اس اس پی با کیفیت و استاندارد با نرخ ۱۸۰ هزارتومان بدست کشاورزان برسد.

 

*** افزایش کود اوره در سال ۹۹

 

به گزارش صنعت پرس، اکنون سه هزار و ۵۰۰ کارگزاری مجاز تحت نظر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سراسر کشور فعالیت دارند.

طبق آمارها در ۱۰ ماهه سال ۹۹ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن کود اوره توسط وزارت جهاد کشاورزی توزیع شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۳۰۰ هزار تن افزایش داشته است.

همچنین سالانه ۶۰۰ هزار تن انواع کودهای فسفاته و پتاسه نیز تامین می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنعت پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید