اخبار برگزیده

کد خبر:278095
پ
لوازم خانگی
مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صنعت:

لوازم خانگی ایرانی به خارج از مرزهای ایران می‌رود و با لیبل خارجی یا کره‌ای در داخل کشور به فروش می‌رسد/ گردش مالی ۶ میلیارد دلاری واحدهای لوازم خانگی

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صنعت ضمن اعلام گردش مالی ۶ میلیارد دلاری در واحدهای لوازم خانگی تاکید کرد، لوازم خانگی ایرانی به خارج از مرزهای ایران می‌رود و با لیبل خارجی یا کره‌ای در داخل کشور به فروش می‌رسد.

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صنعت ضمن اعلام گردش مالی ۶ میلیارد دلاری در واحدهای لوازم خانگی تاکید کرد، لوازم خانگی ایرانی به خارج از مرزهای ایران می‌رود و با لیبل خارجی یا کره‌ای در داخل کشور به فروش می‌رسد.

 

*** تولید ۱۵.۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال

 

به گزارش صنعت پرس، محمد وصالی قمصری با بیان اینکه پیش از تحریم‌ها، ۷۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای کره‌ای بود، اظهارداشت:

از سال ۹۷ تا سال ۹۹ با حمایت‌هایی که از صنعت لوازم خانگی شد، تولید ۸.۵ میلیون دستگاه در سال به ۱۵.۵ میلیون دستگاه رسید که به این ترتیب ۸۰ درصد افزایش تولید داشتیم.

شاید آن روزها، روزهایی بود که باید با کد ملی برای یک محصول لوازم خانگی ثبت نام می‌شد و ممکن بود اتفاقات خیلی بدی بیفتد که مهار شد.

 

*** افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی برخی از محصولات از جمله یخچال ساید و دو قلو

 

مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صنعت بیان داشت:

اشتغال این صنعت ۳۰۰ هزار نفر، گردش مالی آن ۶ میلیارد دلار و واحدهای فعال ما حدود ۵۰۰ واحد است که البته تا ۸۰۰ واحد تولیدی، ظرفیت خالی داریم.

در مورد لباس شویی تولید بالاتر بود و خوشبختانه افزایش قیمت بالایی را نداشتیم و این افزایش زیر ۲۰ تا ۳۰ درصد در سال بوده است.

مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور در این دو سال با توجه به تغییرات نرخ ارز، میانگین حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است؛ به عنوان نمونه قیمت جهانی ماژول تلویزیون ۳۰ درصد، کمپرسور یخچال ۲۰ درصد و ورق های رنگی، پیش رنگ، ورق سرد مورد استفاده در بدنه اجاق گاز و لباسشویی، از سال ۹۷ به صورت میانگین حدود ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

 

*** نظارت ها هوشمند و هدفمند از ابتدای شهریور ماه

 

وی همچنین با اعلام اینکه از ابتدای شهریور ماه، نظارت ها هوشمند و هدفمند بوده است، گفت:

سامانه جامع تجارت را فعال کردیم تا واحد های تولیدی، در آن جا فاکتور خود را بر مبنای ساختار تشکیل دهنده هر محصول ارائه دهند ؛ بر مبنای ساختار تشکیل دهنده هر محصول برای هر برندی، از ابتدای آذر ماه کارگروه های رصد بازار وزارتخانه تشکیل شده و تک تک برندها رصد می شوند.

اتفاقی که افتاد این بود که از هفته دوم، سوم دی ماه برخی از واحدهای تولیدی بسته به روالی که هرسال داشتند بین ۱۲ تا ۱۳ درصد افزایش قیمت دادند.

مردم باید از ما توقع داشته باشند که این اتفاق بیفتد؛ با پیگیری های مجموعه ما حدود ۵ برند بلافاصله کاهش قیمت دادند.

 

*** کیفیت محصولات لوازم خانگی تولیدی

 

به گزارش صنعت پرس، مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری وزارت صنعت در پایان، درباره اینکه آیا این واحدهای تولیدی بابت افزایش قیمتی که داشتند مورد بازخواست قرار نخواهند گرفت، اظهار داشت:

سامانه هوشمند ثبت سفارش ما، ارتباط مستقیمی با رضایت مشتری و اتفاقاتی که افتاده است دارد و قطعا در تامین مواد اولیه، تامین ارز و ثبت سفارش ها آن ها تاثیر گذار خواهد بود ضمن آنکه تخلفات واحدهای تولیدی از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و تعزیرات نیز پیگری می شود.

برندهای متخلف به مسیر همکاری برگشتند و برندهایی که با ما همکاری نکردند شاید دو تا سه برند، بیشتر نباشند که البته محصول کالای منتخب( یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون و اجاق گاز) ما هم نیستند.

از صد در صد واحدهای تولیدی، کیفیت ۵۰ تا ۶۰ درصد واحدهای تولیدی خوب است و حتی صادرات معکوس می‌شود؛ مردم بدانند محصول ایرانی به خارج از مرزهای اطراف می رود و لیبل خارجی یا کره ای می خورد و دوباره به داخل کشور بر می گردد و مردم به تصور کالای خارجی آن را خریداری می کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنعت پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید