اخبار برگزیده

کد خبر:278243
پ
حجت اله فیروزی
صنعت پرس گزارش می‌دهد:

پیشنهاد ویژه عضو کمیسیون صنایع برای فعال‌سازی معادن/ معادن به افرادی که توانایی بهره‌برداری دارند، واگذار شود/ ایجاد بانک اطلاعاتی جامع؛ مهم‌ترین گام در حوزه معادن

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تاکید بر واگذاری معادن به افراد دارای توانایی بهره‌برداری، پیشنهاد ویژه‌ای را پیرامون فعال‌سازی معادن غیرفعال ارائه داد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تاکید بر واگذاری معادن به افراد دارای توانایی بهره‌برداری، پیشنهاد ویژه‌ای را پیرامون فعال‌سازی معادن غیرفعال ارائه داد.

 

*** برنامه مدونی برای استفاده از ظرفیت معادن در کشور وجود نداشته است

 

به گزارش صنعت پرس، حجت اله فیروزی با بیان اینکه در سال‌های گذشته برنامه مشخص و مدونی برای استفاده از ظرفیت معادن در کشور وجود نداشته است، اظهار داشت:

با وجود اینکه همه بر پتانسیل معادن در درآمدزایی، اشتغالزایی، ارزآوری و… تاکید دارند اما خلا اطلاعاتی یکی از موانع این حوزه بوده و همه اظهارنظر کلی دارند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین گام در حوزه معادن را ایجاد بانک اطلاعاتی جامع دانست و افزود:

برای ایجاد این بانک نه تنها نباید به اطلاعات سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها اکتفا کرد بلکه این اطلاعات باید از کانال‌های مختلف جمع‌آوری و پالایش شود تا بتوان اطلاعات کامل و جامعی در این حوزه به دست آورد.

 

*** معادن به افرادی که توانایی بهره‌برداری دارند، واگذار شود

 

وی با بیان اینکه باید معادن به افرادی که توانایی بهره‌برداری از آن‌ها را دارند، واگذار شود، اضافه کرد:

ثبت معادن به نام افراد خاص و دریافت پروانه بهره‌برداری در مناقصه و بلااستفاده گذاشتن این معادن یکی از

مشکلات کنونی کشور است؛ به طور مثال برخی معادن بزرگ کشور که می‌توانند درآمدزایی مناسبی داشته باشند، باید به افرادی که اهلیت فنی و مالی لازم را دارند، واگذار شود.

برای فعال‌سازی معادن غیرفعال باید برنامه زمانبندی مشخص کرد به این معنا که به طور مثال وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۰ درصد این معادن را در سال ۱۴۰۱ فعال کند.

در این بین باید به سمت فعال‌سازی معادنی برویم که درآمدزایی و اشتغالزایی بالایی داشته باشد.

 

*** استفاده از بخش خصوصی در حوزه معادن

 

به گزارش صنعت پرس، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان با اشاره به ضرورت استفاده از بخش خصوصی در حوزه معادن، تصریح کرد:

در گام دوم باید سازوکار و تجهیزات موردنیاز برای فعال‌سازی معادن تعیین شود به این معنا که باید ماشین‌آلات و سرمایه مناسب تامین شود.

خانه ملت

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید