اخبار برگزیده

کد خبر:278479
پ
قالی بافان
رئیس مرکز ملی فرش ایران:

کارت مهارت قالی بافان نیاز به تمدید ندارد

رئیس مرکز ملی فرش ایران از عدم نیاز تمدید کارت مهارت قالی بافان خبر داد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از عدم نیاز تمدید کارت مهارت قالی بافان خبر داد.

 

*** هنرمندان حوزه فرش دستباف، نیازی به تمدید کارت مهارت خود ندارند

 

به گزارش صنعت پرس، فرحناز رافع با اشاره به چهل و هفتمین جلسه هیئت مقررات‌‌زدایی و بهبود محیط کسب‌ و کار، اظهار کرد:

در چهل و هفتمین جلسه هیئت مقررات‌‌زدایی و بهبود محیط کسب‌ و کار مصوب شد که استمرار بهره‌‌مندی افراد از حمایت‌های قانون بیمه‌های اجتماعی قالی‌بافان بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسه‌ دار (کد دار) نیازی به تمدید کارت مهارت فنی صادره از سوی سازمان آموزش فنی حرفه‌ای ندارد و با انجام اقدامات لازم مدرک مذکور از فهرست درخواستی سازمان تأمین اجتماعی حذف شود.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به این مصوبه، هنرمندان حوزه فرش دستباف، نیازی به تمدید کارت مهارت خود ندارند، ولی برای نوبت اول برقراری پوشش بیمه‌ای، نیاز است که کارت مهارت خود را دریافت کنند.

جامعه شاغلین حوزه فرش دستباف کشور حدود دو میلیون نفر است و بر اساس آمار، حدود چند برابر همین تعداد هم به صورت آزاد در حوزه های مختلف فرش دستباف مشغول به فعالیت هستند.

 

*** تامین اعتبار لازم برای بیمه تامین اجتماعی قالی بافان

 

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان این که بیمه به عنوان یک چتر حمایتی همواره یکی از مشکلات و دغدغه‌های هنرمندان و صنعتگران بوده، گفت:

نبود قانون فراگیر و کمبود اعتبارات لازم از چالش‌های اصلی دولت برای تحت پوشش قرار دادن شاغلان صنایع‌ دستی عنوان می‌شد که خوشبختانه در بند و در تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ مانند لایحه بودجه سال قبل که به پرداخت بدهی‌های دولت اختصاص دارد برای بیمه تامین اجتماعی قالی بافان نیز اعتبار لازم در نظر گرفته شده است.

 

رافع در ادامه افزود:

در نشست علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، با الحاق یک جز به بند (و) تبصره (۲) ماده‌ واحده لایحه بودجه با ۱۸۴ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه موافقت شد.

بر اساس این رأی دولت مکلف است به‌ منظور تداوم و پایداری و برخورداری مشمولان قانون معافیت به پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی تا میزان ۵ نفر کارگر مصوب ۱۳۶۱ (بر اساس فهرست کارگرهای مشمول مصوب دولت)، قانون بیمه اجتماعی، قالی‌بافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع‌دستی شناسنامه‌دار مصوب سال ۱۳۸۸ و ماده (۷) قانون هدفمندسازی یارانه مصوب سال ۱۳۸۷ و نیز قانون بودجه مصوب سال ۱۳۸۶ هستند.

 

*** جزئیات تامین منابع بیمه

 

به گزارش صنعت پرس، رئیس مرکز ملی فرش ایران در پایان پیرامون جزئیات تامین منابع بیمه شاغلان حوزه صنایع دستی، اظهار داشت:

بر این اساس منابع مالی مورد نیاز از حق بیمه سهم در مورد تعهد دولت از محل اعتبار پیش‌بینی‌شده در ردیف‌های (۱۱)، (۲۵) و تبصره (۱۴) از محل سایر ظرفیت‌های این قانون و کسری منابع مالی مورد نیاز با واگذاری اموال و سهام دولت در شرکت‌ها و صندوق‌ها، ظرف سال ۱۴۰۰ به سازمان تأمین اجتماعی تأیید خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنعت پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید