اخبار برگزیده

کد خبر:278561
پ
احمدیان
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان:

کاهش چشمگیر صادرات مبلمان ایران در سال ۹۹

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان از کاهش چشمگیر صادرات مبلمان ایران در سال ۹۹ خبر داد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان از کاهش چشمگیر صادرات مبلمان ایران در سال ۹۹ خبر داد.

 

*** تاثیر کرونا بر کاهش صادرات مبلمان

 

به گزارش صنعت پرس، حسن احمدیان با بیان این که هنوز آمار دقیق صادرات در سال ۹۹ اعلام نشده، اظهار کرد:

بر اساس اطلاعات اتحادیه، صادرات مبلمان در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون دلار بوده، اما در سال گذشته به حدود ۳۰ میلیون دلار رسیده است.

 

وی یکی از دلایل کاهش صادرات را شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و گفت:

کشورهای هدف صادرات مبلمان ایران، کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آذربایجان و قطر هستند.

در نتیجه شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها منجر به کاهش صادرات شد.

دلیل دیگر کاهش صادرات در سال ۹۹ کمبود موجودی اولیه بود و طبیعتاً در چنین شرایطی اولویت مصرف محصولات در داخل است.

 

*** افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت مواد اولیه

 

احمدیان از افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت انواع مواد اولیه تولید مبلمان مثل فوم، پارچه، ام دی اف، یراق آلات، آهن آلات و غیره خبر داد و اظهار داشت:

تولیدکننده‌ای که برنامه صادراتی دارد و به خارج از کشور تعهد می‌دهد، باید با برنامه‌ریزی دقیق مواد اولیه خود را تامین کند که امکان این فرآیند وجود نداشت و تاثیر منفی بر صادرات گذاشت.

 

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان دلیل سوم کاهش صادرات را نیز مشکلات مربوط به تحریم‌ها و اف ای تی اف عنوان و تصریح کرد:

همچنین رفتارهای بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات، جرایمی که به دنبال داشت و سخت بودن فرایند منجر به کاهش صادرات در بخش‌های مختلف در سال ۱۳۹۹ شد.

 

احمدیان با بیان این که برآیند کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط بانک مرکزی منجر به کاهش صادرات شد، تصریح کرد:

این در حالی است که سال ۹۹ با توجه به نرخ دلار بهترین زمان برای صادرات بود، اما طبق معمول که در ایران فرصت‌سوزی می‌شود. این فرصت نیز از دست رفت.

 

*** عدم تخصیص ارز و دلالان عامل گرانی مواد اولیه

 

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه، گفت:

مواد اولیه مبلمان در بخش‌های سلولزی، منسوجات، یراق آلات و فلزات وجود دارد که بخشی از آنها وارداتی و بخش در داخل تامین می‌شود.

برای مثال ۸۰ درصد یراق آلات از طریق واردات تامین می‌شود که با نرخ ارز و مسائل سفارش ارتباط دارد. در سال ۹۹ به دلیل اختصاص کم ارز، موجودی محصولات کم و در نتیجه گران بود.

در مورد مواد اولیه تولید داخل مانند پتروشیمی نیز به دلیل افزایش نرخ ارز، ترجیح صنایع صادرات بود، بنابراین قیمت را بالا بردند و کالاهای مرتبط نیز گران شد.

 

بر اساس اظهارات احمدیان کالاهایی مانند پارچه که بخشی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود که با افزایش نرخ ارز و هزینه جابجایی پول در پی تحریم‌ها گران شد و تامین‌کنندگان داخلی که مشابه کالاهای خارجی را تولید می‌کردند نیز فقط تورم واقعی را بر محصولات خود اعمال نکردند، بلکه با توجه به افزایش قیمت کالاهای خارجی قیمت خود را گران کردند.

 

وی از حضور دلالان در بازار مواد اولیه مبلمان خبر داد و گفت:

دلالانی هم در این بازار وجود دارند که از خلاء قیمتی کالاهای تولید داخل و خارج استفاده می‌کنند و با سرمایه‌گذاری مالی مجموعه محصولات را به صورت عمده می‌خرند و برای سودآوری با در نظر گرفتن قیمت خارجی آن را در بازار توزیع می‌کنند.

 

احمدی در ادامه افزود:

برآیند عدم نظارت مناسب بر تولید و توزیع مواد اولیه و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه باعث کمبود و نوسان قیمت مواد اولیه در بازار شد.

 

*** واردات مبلمان در سال ۹۹

 

به گزارش صنعت پرس، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان در پایان با اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای نهایی درباره میزان واردات مبلمان، اظهار داشت:

رقم واردات در سال ۹۹ نهایتا ۱ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بوده که در مقابل صادرات و ترنور مالی جهانی حدود ۸ میلیارد دلاری صنعت مبلمان و چوب رقم ناچیزی است.

ایسنا

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید