اخبار برگزیده

کد خبر:277871
پ
بلاتکلیفی-۳۰۰×۱۸۰
یادداشت:

بلاتکلیفی تیم اقتصادی دولت برای حمایت از بازار سرمایه

بسیاری از کارشناسان قدیمی بازار در طول هفته‌ای که گذشت نسبت به خطرناک بودن رویه فعلی تیم اقتصادی دولت هشدار دادند

بسیاری از کارشناسان قدیمی بازار در طول هفته‌ای که گذشت نسبت به خطرناک بودن رویه فعلی تیم اقتصادی دولت هشدار دادند

 

*** یادآوری وعده‌های بورسی رئیس جمهور

 

به گزارش صنعت پرس، سهند اینانلو کارشناس اقتصادی در یادداشتی پیرامون موضوع وضعیت بازار سرمایه، نوشت:

یادآوری وعده‌های رئیس جمهور در طول دوران رقابت‌های انتخاباتی، نه تنها برای شهروندان بلکه برای منتقدان دوآتشه دولت سیزدهم نیز تکراری و ملال آور شده است.

اما آنچه بیش از هرچیز فعالان بازار سرمایه را آزرده‌خاطر می‌کند رویه‌ای است که رئیس‌جمهور پس از ورود به پاستور در پیش گرفته است.

شاید یادآوری آخرین مورد از وعده‌های رئیس جمهور که بی‌پشتوانه بودنش تنها پس از ۱۲ ساعت روشن شد، خالی از لطف نباشد؛ سید ابراهیم رئیسی در مصاحبه زنده اخیر خود که با سیمای جمهوری اسلامی ایران داشت وعده داد که وزیر اقتصاد همین فردا صبح برنامه‌ای جدید را برای حل مشکل بورس ارائه خواهد کرد که موجبات رضایت سرمایه‌گذاران بورسی را فراهم خواهد کرد.

اما صبح فردا رسید و خبری از آقای وزیر نبود، تا اینکه عصر همان‌روز وزیر اقتصاد مطابق رویه چند ماه اخیرش در برابر دوربین‌های دولتی ایستاد و عینا همان مفاد بسته موسوم به ۱۰بندی را خواند و آنها را به عنوان راهکاری جدید که دولت به آن دست یافته معرفی کرد.

اما آنچه در طول هفته گذشته شاهدش بودیم نشان داد که برنامه دولت سیزدهم برای بورس در حقیقت بالا بردن مصنوعی و دستوری شاخص کل است!

شنیده‌ها حاکی از برگزاری نشست‌هایی است که حقوقی‌ها طبق آنچه در این جلسات گفته و شنیده شده موظف به حمایت از شاخص شده‌اند.

ظاهرا آنچه تابلوهای بورس در طول هفته گذشته به سهامداران نشان دادند، بیانگر رشدی نزدیک به یکصد هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در طول یک هفته بود که در نوع خود بسیار عجیب و در عین حال برای بسیاری از حقیقی‌های خرد جذاب بود.

اما بسیاری از کارشناسان قدیمی بازار در طول هفته‌ای که گذشت نسبت به خطرناک بودن چنین دستکاری‌ها و چنان حمایتی هشدار دادند، اما کمتر کسی به آنچه متخصصان واقعی بورس به دولت گوشزد می‌کرد توجه کرده و نسبت به آن حساسیت نشان داد.

اما آنچه می‌توان از این نوع رفتارهای دولت دریافت، بلاتکلیفی گسترده در جای جای دستگاه اجرایی کشور است که به دلیل فقدان سرمایه اجتماعی (هم در دولت و هم در مجلس) این بلاتکلیفی می‌تواند در آینده‌ای نه‌چندان دور منجر به ناکارآمدی گسترده در حوزه اقتصاد کشور شود.

 

*** لزوم تغییر رویه فعلی دولت نسبت به بازار سرمایه

 

به گزارش صنعت پرس، کارشناس اقتصادی در پایان یادداشت خود آورده است:

شاید عملکرد دولت در بورس آیینه‌ای تمام‌نما باشد از وضعیت درونی دولت سیزدهم که تنها باعث نگرانی ناظران شده است.

به نظر می‌رسد رویه شاخص‌سازی در بورس مشابه همان استراتژی “رزومه‌سازی” است که در ماه‌های اخیر از سوی وزرای اقتصادی دولت و در حوزه‌های مختلف مشاهده شده است.

شاید بهتر باشد رئیس جمهور پیش از آن‌که دولت و متعاقب آن اقتصاد وارد فازهای بحرانی‌تری شود دست از این رویه برداشته و فکری به حال ترکیب تیمی کند که افسار اقتصاد کشور را به آن سپرده است.

جناب رئیس جمهور تکلیف خودتان و دولت را با اقتصاد روشن کنید، این مسیر پایان خوشی برای کشور نخواهد داشت و منافع ملی را بیش از پیش در معرض خطر قرار می‌دهد.

اقتصاد آنلاین

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 10 =

کلید مقابل را فعال کنید