اخبار برگزیده

کد خبر:278123
پ
مقدسی
رئیس کل گمرک ایران:

تجارت ۴۱ میلیارد دلاری ایران با ۱۵ کشور همسایه

رئیس کل گمرک ایران ارزش تجارت ۱۰ ماهه ایران با ۱۵ کشور همسایه را حدود ۴۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

رئیس کل گمرک ایران ارزش تجارت ۱۰ ماهه ایران با ۱۵ کشور همسایه را حدود ۴۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

 

*** آمار و ارقام تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه

 

به گزارش صنعت پرس، علیرضا مقدسی پیرامون موضوع تجارت کشورمان با ۱۵ کشور همسایه توضیح داد:

از کل تجارت ۱۳۳میلیون و ۶۳۶هزار تنی ایران، به ارزش ۸۰ میلیارد و ۲۳۶ میلیون دلار، ۸۱ میلیون و ۳۹۸ هزار تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد و ۹۳۲ میلیون دلار بین ایران و همسایگان در ۱۰ماهه ۱۴۰۰ تبادل شد که ۶۱ درصد وزن و ۵۱ درصد ارزش کل تجارت ده ماهه را به خود اختصاص داده است.

 

*** جرئیات صادارت ایران با کشور‌های همسایه

 

وی در مورد جزئیات صادرات ایران با کشور‍‌های همسایه، افزود:

از صادرات یکصد میلیون و ۴۲۵هزار تنی کشور به ارزش ۳۸میلیارد و ۷۶۳میلیون دلاری ،۶۱میلیون و ۶۹۹هزار تن کالا به ارزش ۲۰میلیارد و ۵۹۵میلیون دلار به ۱۵کشور همسایه ایران صادر شده که ۶۱درصد وزن و ۵۳درصد ارزش صادرات ۱۰ماهه کشور را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل هشت درصد در وزن و ۲۳درصد در ارزش رشد داشته است.

 

‌رئیس کل گمرک ایران در خصوص میزان صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه، بیان کرد:

عراق با خرید هفت میلیارد و ۲۹۵میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیارد و ۵۳۰میلیون دلار، امارات با سه میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار،افغانستان با یک میلیارد و ۵۳۹میلیون دلار و پاکستان با یک میلیارد و ۱۸میلیون دلار به ترتیب پنج کشور اول خریدار کالاهای ایرانی در بین همسایگان هستند.

همچنین عمان با خرید ۵۶۴میلیون دلار، روسیه با ۴۸۶میلیون دلار، آذربایجان با ۴۳۸میلیون دلار،ترکمنستان با ۲۶۷میلیون دلار، ارمنستان با ۲۵۸میلیون دلار،قزاقستان با ۱۵۰میلیون دلار، کویت با ۱۲۵میلیون دلار،قطر با ۱۱۷میلیون دلار، بحرین با هفت میلیون دلار و عربستان با ۴۱هزار دلار در رتبه های بعدی خرید کالاهای ایرانی در بین همسایگان ایران قرار دارند.

 

*** میزان واردات کالا از همسایگان

 

مقدسی در خصوص میزان واردات کالا از همسایگان، توضیح داد:

از کل واردات ۱۰ماهه کشور به میزان ۳۳میلیون و ۲۱۱ هزار تن و به ارزش ۴۱میلیارد و ۴۷۳میلیون دلار، ۱۹میلیون و۶۹۹هزار تن کالا به ارزش ۲۰میلیارد و ۳۳۷میلیون دلار از کشورهای همسایه وارد شده است که ۵۹درصد وزن و ۴۹درصد ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده است که نسبت به مدت مشابه ۵۹درصد در وزن و ۶۳درصد در ارزش رشد داشته است.

 

وی در خصوص میزان واردات از هر یک از کشورهای همسایه، بیان کرد:

امارات با فروش ۱۳میلیارد دلار کالا، ترکیه با چهار میلیارد و ۲۳۱میلیون دلار، روسیه با یک میلیارد و ۳۲۹میلیون دلار، عراق با ۹۲۰میلیون دلار و عمان با ۴۵۳میلیون دلار پنج کشور اول بین همسایگان برای تامین نیازهای کشورمان بودند.

همچنین پاکستان با ۲۰۳میلیون دلار، قزاقستان با ۵۰میلیون دلار، آذربایجان با ۳۴میلیون دلار، ترکمنستان با ۲۷میلیون دلار، ارمنستان با ۱۸میلیون دلار،افغانستان با ۱۶میلیون دلار،کویت با ۱۱میلیون دلار، قطر با هفت میلیون دلار و بحرین با یک میلیون و ۲۹۷هزار دلار به ترتیب در رتبه های بعدی تامین کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۰قرار دارند.

 

*** ارتقا تجارت ایران با همسایگان در دستور کار دولت

 

به گزارش صنعت پرس، ‌رئیس کل گمرک ایران در پایان، تاکید کرد:

سیاست قطعی دولت سیزدهم، تقویت همه جانبه روابط با کشورهای همسایه است و رشد تجارت ایران با همسایگان در رویه های واردات، صادرات و ترانزیت در دستور کار همه سازمان‌ها و متولیان تجارت خارجی قرار دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
صنعت پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید