اخبار برگزیده

کد خبر:279299
پ
محرابی
سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت:

رشد ۱۲ درصدی تولید صنعت نساجی و پوشاک در سال ۱۴۰۰/ رشد ۸ درصدی صادرات صنایع نساجی و پوشاک

سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت از رشد ۱۲ درصدی تولید صنعت نساجی و پوشاک در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت از رشد ۱۲ درصدی تولید صنعت نساجی و پوشاک در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** وضعیت صنعت نساجی کشور
 

به گزارش صنعت پرس، افسانه محرابی در مورد صنعت نساجی، بیان کرد:

سال گذشته به علت مشکلات مربوط به کرونا و تحریم در برخی از رشته کالاهای بخش پوشاک با کاهش اندک تولید روبه‌رو بودیم، اما خوشبختانه سایر رشته‌ها رشد داشتند.

امسال شرایط موجود مانند بالا رفتن هزینه دستمزد و حقوق کارگری، نرخ سامانه معاملات الکترونیکی «ETS» و قیمت مواد اولیه جهانی سبب بالا رفتن هزینه تمام‌شده تولیدکنندگان شده است، بنابراین برای کاستن از فشار موجود بر تولیدکنندگان، کاهش نرخ تعرفه‌ها و تأمین منابع مالی از طریق سرمایه در گردش را در دستور کار قراردادیم.

کاهش تعرفه در کل زنجیره به پیشنهاد کمیسیون ماده یک متشکل از نمایندگان بخش‌های دولتی و خصوصی صورت گرفته است، اما اگر برخی صنایع نیازمند بازنگری در نرخ حقوق ورودی باشند؛ می‌توانند پیشنهاد خود را ارائه کنند تا با طرح موضوع در فرآیند مربوطه اقدام مناسب انجام شود.

پروژه تأمین مالی زنجیره‌ای برای مدیریت منابع از سوی وزارت صمت اجراشده است تا با جلوگیری از هدر رفت منابع به دولت، بخش خصوصی و تولیدکننده کمک شود و درمجموع می‌توان گفت که تمهیدات مناسبی در این زمینه اندیشیده شده و امیدواریم با استفاده از آن‌ها بتوانیم شرایط کنونی را برای تولیدکنندگان تا حد امکان تسهیل کنیم؛ همچنان که در سال‌های گذشته باوجود تحریم، کرونا و… صادرات و میزان تولیدات تولیدکنندگان افزایش‌یافته است.

 

وی در ادامه، صمت عنوان کرد:

سال گذشته صادرات صنعت نساجی و پوشاک با ازنظر وزنی ۸ درصد رشد و از نظر ارزشی ۶ درصد رشد داشته است و رشد تولید نیز در بخش‌های مختلف متفاوت بوده به‌گونه‌ای که در برخی حوزه ها تا حدود ۱۲ درصد رشد داشته‌ایم.

 

*** می‌توان در زمینه تأمین مواد اولیه صنعت نساجی خودکفا شد
 

سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت درباره تأمین مواد اولیه در صنعت نساجی نیز توضیح داد:

بخش قابل‌توجهی از مواداولیه در داخل کشور تولید می‌شود.

در صنعت پوشاک و نساجی با تبدیل مواد اولیه پایه مانند پنبه، الیاف اکریلیک، چیپس پلی‌استر و گرانول پروپیلن به نخ و الیاف، امکان تأمین سایر کالاها در طول زنجیره تولید فراهم است؛ بیش از ۵۰ درصد از پنبه مصرفی ما وارداتی است و مابقی آن در داخل کشور تأمین می‌شود.

همچنین نیاز ما به آکریلیک ۱۲۰هزار تن است و راه‌اندازی واحد پلی اکریل می‌تواند ۴۵ هزار تن از این نیاز را تأمین کند؛ اما در شرایط کنونی به‌طور تقریبی کل الیاف آکریلیک وارد می‌شود.

نخ مصرفی نیز در کل زنجیره مدیریت می‌شود و اکنون در برخی از مواد اولیه مانند نخ‌های سیستم پنبه‌ای، به‌طورتقریبی خودکفا هستیم؛ دو درصد از نخ‌های آکریلیک نیز به علت لزوم تنوع رنگی به ویژه در تولیدات صادراتی، وارد می‌شود.

 

*** فعال شدن ۲۰۰ واحد نساجی راکد در سال گذشته
 

محرابی همچنین، یادآور شد:

در حوزه راه‌اندازی واحدهای تولیدی فعال موظف به حمایت از آن‌ها هستیم، اما به‌طور مشخص سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، پروژه‌های این حوزه رادر داخل شهرک‌ها آسیب‌شناسی کرده و برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی اقدام می‌کند.

در صنعت نساجی و پوشاک در طول سه سال گذشته حدود ۲۰۰ واحد راکد فعال‌سازی شده و امسال نیز فعال‌سازی ۴۰۵ واحد راکد در دستور کار است؛ ضمن این‌که اکنون تعداد واحدهای فعال صنعت نساجی و پوشاک پنج هزار و ۸۰۰ مورد می‌رسد.

 

*** نیازی به واردات پارچه گردباف نداریم
 

سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت در خصوص وضعیت تولید پارچه در کشور گفت:

نوع پارچه‌ها تخت بافت و گرد بافت هستند و اکنون ازنظر پارچه گردباف موردنیاز کشور، تأمین هستیم و نیازی به واردات نداریم.

 

وی مشکل اصلی پارچه را مربوط به پارچه‌های تخت بافت مورد مصرف در پوشاک عنوان کرد و افزود:

این پارچه ها، گلوگاه زنجیره در صنعت پوشاک است و باید تمهیداتی برای ترغیب سرمایه‌گذاری در این حوزه انجام شود.

 

*** ماشین‌آلات نساجی و پوشاک هر ۱۰ سال نیاز به نوسازی دارند
 

وی یکی از عوامل مهم در تولید خوب، باکیفیت، قابل‌رقابت و صادراتی را ماشین‌آلات دانست و گفت:

در صنعت نساجی و پوشاک باید حداکثر هر ۱۰سال یک بار بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات انجام شود، اما امسال تصویب عدم معافیت حقوق ورودی ماشین آلات در مجلس شورای اسلامی سبب بروز نگرانی‌هایی در سرمایه‌گذاران شد و امیدوار هستیم با تمهیدات اندیشیده شده بخش قابل توجهی از مشکلات در این حوزه رفع شود.

با توجه به قاچاق پذیر بودن پوشاک و آسیب‌هایی که به دنبال دارد، برای تولید رقابت‌پذیر باید هزینه تمام‌شده را کاهش داده و زمینه صادرات را نیز فراهم ساخته و از واردات پوشاک به شکل غیررسمی جلوگیری کنیم و به همین علت موضوع نوسازی ماشین‌آلات بسیار مهم است.

 

*** شفاف‌سازی جریان کالا از پروژه‌های مهم صنعت نساجی است
 

محرابی همچنین، بیان کرد:

با توجه سیاست‌گذاری وزیر صمت در شفاف‌سازی زنجیره‌های تولید و مدیریت کردن منابع مالی؛ طرح شفاف‌سازی جریان کالا یکی از پروژه‌های مهم صنعت نساجی است و بر مبنای آن از تولیدکنندگان درخواست می‌شود نسبت به دریافت شناسه و کد نقش در سامانه جامع تجارت اقدام کنند، زیرا طرح شفافیت جریان کالا از ابتدا تا انتهای زنجیره، کل موارد را مورد رصد و پایش قرار می‌دهد.

برنامه زمان‌بندی ثبت اطلاعات صنعت نساجی از الیاف آغاز و تا پوشاک را شامل می‌شد و تا پایان مردادماه ادامه داشت؛ اما با توجه به لزوم تسریع در فراهم سازی زیرساخت‌های لازم برای تسهیلات مبتنی بر ثبت فاکتور برای تولیدکنندگان در سامانه، ابتدا قرار شد تا نیمه اردیبهشت‌ماه و سپس تعیین شد تا پایان اردیبهشت‌ماه، اطلاعات تولیدکنندگان در سامانه ثبت شود و اکنون تولیدکنندگان برای بهره‌مندی از تسهیلات مبتنی بر ثبت فاکتور، باید اطلاعات خود را ثبت کنند.

 

*** لزوم ثبت اطلاعات تولیدکنندگان در سامانه جامع تجارت
 

به گزارش صنعت پرس، سرپرست دفتر صنایع منسوجات و پوشاک وزارت صمت در پایان، پروژه تأمین مالی زنجیره‌ای را از دیگر پروژه‌های وزارتخانه برای مدیریت و هدایت منابع برشمرد که به دریافت کد نقش از سامانه جامع تجارت و ثبت اطلاعات نیاز دارد و عنوان کرد:

برای تسریع در انجام این کار تولیدکنندگان برای ثبت سفارش مواد اولیه، خرید از بورس، دریافت کارت بازرگانی، تسهیلات و… باید نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند؛ اطلاع‌رسانی لازم دراین‌باره نیز از طریق اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوطه انجام‌شده است.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید